Everest News

Ut interdum risus felis, eget rhoncus sem aliquam nec. Sed eu congue arcu. Duis ultricies orci nec diam malesuada accumsan. Aliquam pulvinar pulvinar orci, nec ornare ex efficitur ac. Proin quis laoreet quam. Praesent sagittis mollis turpis tempus sodales. Ut efficitur tortor nec condimentum ornare.

Recent Comments

İbrahim Sar kaleminden Gastronomi

Sevgili sakatat severler, son dönemlerde kesim hayvanlarının bütün organları ve sakatatları farklı yemek çeşitleri ile sofralarımızı şenlendirmekte. Moleküler gastronomi ile bütünleşen mutfakta yeni nesil şefler sakatatlardan farklı sunum ve pişirme teknikleri geliştirdiler. Lezzetinden bazen ne yediğinizin farkına
varmakta bile zorlanırsınız.

Sakatatın sadece Türkler tarafından tüketildiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bütün dünya bu lezzetli parçaları çok sever. Aslında baktığınız zaman yüzyıllardır farklı coğrafyalarda bazı ülkeler ön plana çıkıyor. Her birinin hazırlama ve pişirme teknikleri bir zenginlik olarak görülür, bazı ülkelerde bizim ülkemizde de olduğu gibi sadece sakatatları ile ünlü mekanları vardır. Hangi ülke ne ile ünlü sizler için araştırdım, bazıları aşağıda belirtilen gibidir. Sakatat severlerin sözüne gelirsek sakatat bir kraldır. Canan hocamız, yıllardır vitamin ve sağlık açısında önemli olduğunu her söyleşisinde dile getiriyor. Bakalım hangi ülke neyi ile ünlü, nasıl pişiriyorlar, nasıl servis ediyorlar.
Lezzetlerin yarışını izleyelim.
Türkiye; Sakatat denince hayat durur, onlarca yemek hazırlanır. Bunlar atalarımızdan bize kadar uzanan özel sakatat ile ünlü çorbacılarımız, mekanlarımız ve evlerimizde sıklıkla tüketilmektedir. Bunlar nelerdir bazılarını sizler için kısaca yazacağım, işkembe çorbası, kelle paça, ciğer sote, böbrek sote, fırında sığır dili uzar gider.
Fransızlar; Bizim gibi sakatata oldukça düşkündür. Lyon’da bağırsak, karabiber, şarap, soğan ve baharatla hazırlanan içle yapılmış, kalın bir salama benzeyen işkembe dolması en sevilen yemektir. Bu işkembe dolması ızgara üstünde pişirilir. Patatesli işkembe de özellikle taşrada çok sevilir. İskoçya; Ak ve karaciğer, yürek parçaları, yulaf ve baharat karışımı ile doldurulan ve ‘haggis’ adı verilen işkembe dolması ülkenin millî yemeğidir. Gayda eşliğinde sofraya gelir. Şiirler okunduktan sonra kılıçla kesilir ve üstüne viski dökülerek yenir.
İngiltere; Dana ve kuzu böbreğinden yapılan ‘kidney pie’ ülkenin en sevilen yemekleri arasındadır.
Almanya; Patates kızartmasıyla servis edilen ekşili işkembe yemeği çok sevilir. Kemik iliğiyle doldurulan mantılar bazı bölgelerde düğünlerin baş yemeğidir. Berlin’de elma ve soğan dilimleriyle pişen ciğer sevilen yemekler arasında yer alır. Küçük hamur köfteleriyle birlikte servis edilen ciğer yahnisi, Bavyera’nın favori yemeğidir. Finlandiya; İskandinavya ne alaka demeyi Finlandiya’da da ciğer kıyması, pirinç, tereyağı, soğan, yumurta ve kuru üzümle yapılan ‘kaserol’, Noel zamanı yemek masalarından eksik olmaz. İtalya; İtalya’da kültürel olarak bize benzeyen yanlarından biri de sakatat tüketimleridir. Özellikle Napoli mutfağı bu konuda oldukça zengindir. Domates sosuyla haşlanan işkembe, ciğer tava, böbrek ve yürek çok sevilir. Süt kuzusu bağırsağı ve domatesle yapılan sosla yapılan ‘rigatoni’ makarnaya doyum olmaz. İspanya; İnek işkembesi, soğan, sarımsak ve maydanozla yapılan ve ekmek arasında yenen yemek, sokak yemeklerinin şahıdır.
Macaristan; İşkembeyle yapılan baharatlı yahni en sevilen yemekler arasında yer alır.
Meksika; Haşlanmış dil ve baş etli ‘takos’ en sevilen sokak yemeğidir. Arjantin; Kokoreç, uykuluk, böbrek ızgaraların üstünden eksik olmaz. En sevilen makarna türü ise beyinle doldurulan ‘ravyolidir. Eğer et yemeye karar verdiyseniz. O etin her bir parçasının geldiği hayvana teşekkür edip, şükretmelisiniz. Kelle paça, böbrek, beyin, ciğer, yürek, dalak deyip geçmemelisiniz, ötesini bilmeniz için tanımalısınız bugüne kadar denemediyseniz lütfen henüz geç olmadan yazımdaki tariflerden de faydalanarak kendinize ziyafet çekebilirsiniz.
Sakatat ye, sakata gelme.

gastropulus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir