Everest News

Ut interdum risus felis, eget rhoncus sem aliquam nec. Sed eu congue arcu. Duis ultricies orci nec diam malesuada accumsan. Aliquam pulvinar pulvinar orci, nec ornare ex efficitur ac. Proin quis laoreet quam. Praesent sagittis mollis turpis tempus sodales. Ut efficitur tortor nec condimentum ornare.

Recent Comments

Şekerin faydaları

Şekerin zararları hakkında pek çok şey duymuşsunuzdur.  Peki, şekerin sağlık açısından herhangi bir faydası var mı? Aşırıya kaçılmadığı sürece elbette var.

Besleyici mineraller içeren doğal şeker, vücuda hızlıca enerji vererek beyin fonksiyonlarının sorunsuz şekilde çalışmasını sağlar. Depresyona karşı dahi olumlu etkiler gösteren şekerin faydalarına daha yakından göz atalım:

Enerji kaynağı

Şeker harika bir enerji kaynağıdır. Vücuda alındığı anda çok kısa bir süre içinde şekerin en temel formu olan glikoza dönüştürülür. Glikoz vücut hücreleri tarafından absorbe edilerek enerji kaynağı olarak kullanılır.

Düşük tansiyon

Şayet düşük tansiyon probleminiz varsa yanınızda mutlaka küp şeker taşımalısınız. Çünkü şeker tüketmek anında kan basıncınızı yükseltir.

Besin maddeleri ve mineraller

Şeker, şeker pancarı ya da şeker kamışından elde edildiği için içeriğinde doğal besin maddeleri ve mineraller bulunur.

Beyin fonksiyonları

Beynimiz de en az fiziksel aktivitelerde harcadığımız kadar enerjiye ihtiyaç duyan bir organdır. Şeker, beyin fonksiyonlarının düzgün bir biçimde çalışmasını sağlayan en önemli besin maddelerinden biridir.

Depresyon

Şeker bir depresyon tedavisidir. Bu da çikolata yediğimizde neden daha mutlu hissettiğimizi açıklıyor. Şeker kandaki endorfin düzeyini yükselterek kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar.

Şekerin faydalarından bahsettikten sonra beslenme düzeniniz içinde kullandığınız şeker miktarını bir anda arttırmamanızı öneriyoruz.

gastropulus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir