Everest News

Ut interdum risus felis, eget rhoncus sem aliquam nec. Sed eu congue arcu. Duis ultricies orci nec diam malesuada accumsan. Aliquam pulvinar pulvinar orci, nec ornare ex efficitur ac. Proin quis laoreet quam. Praesent sagittis mollis turpis tempus sodales. Ut efficitur tortor nec condimentum ornare.

Recent Comments

Mumbardan şırdana doyulmaz lezzetler

Türkiye’nin mutfak kültürüyle ön plana çıkan şehirlerinden Adana damak sonsuz tatlar bırakacak lezzetlere sahip.

Adana, Türkiye’nin güneyinde, Akdeniz Bölgesi’sinde yer alan ilidir. İl merkezinin adı da Adana olup; Seyhan, Yüreğir, Çukurova, Sarıçam ve Karaisalı metropol ilçelerinin birleşimiyle oluşur. Adana kent merkezi 5 ilçeden, Adana ili ise toplam 15 ilçeden oluşmaktadır. Adana ilinin nüfusu, 2009 yılı sayımları itibarı ile 2.062.226′ dır. Kent merkezi ise 1.623.545 nüfusa sahiptir. Ayrıca Adana İli’nin yüzölçümü 14.030 km²’dir. Adana, Türkiye’nin İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’dan sonra 5. büyük ilidir.

İLÇELERİ: Seyhan, Yüreğir, Aladağ, Ceyhan, Feke, İmamoğlu, Karaisalı, Karataş, Kozan, Pozantı, Saimbeyli, Tufanbeyli, Yumurtalık, Çukurova ve Sarıçam’ dır.

Türkiye’nin en özgün ve en lezzetli mutfaklarından biri Adana’ya ait. Adana mutfağı ülkemizde et ve kebap kültürünün en iyi temsilcilerinden biri olarak dikkat çekiyor. Medeniyetlerin beşiği olması ile farklı kültürlerden de izler taşıyan Adana mutfağında birbirinden lezzetli yemeklerin yanında baharat kullanımı da yaygın. Dünyaya nam salmış lezzetleri ile Adana’ya yolunuz düşerse bu damağınızda essiz tatlar bırakacak tarifleri mutlaka tadın.

Kazım Büfe’de Muzlu Süt, Kazancılar’da Adana, Bedo’da Şırdan yemeği ihmal etmeyin. Hepsi ayrı lezzetlerde bir çok isim yapmış yerlerin içinde biz bu üç yerde sizin için konakladık ve lezzetin doruklarına çıktık.

Yolunuzu Adana’ya düşürecek yöresel lezzetler

Türkiye’nin en özgün ve en lezzetli mutfaklarından biri Adana’ya ait. Medeniyetlerin beşiği olması ile farklı kültürlerden de izler taşıyan Adana mutfağında birbirinden lezzetli yemeklerin yanında baharat kullanımı da yaygın. İşte Adana mutfağının öne çıkan yemekleri…

Adana Kebap

Koyun etinden yapılan Adana kebap, kuyruk yağı ve kırmızı biber ile harmanlanıyor. Sumak, yeşillik ve salata ile servis edilen Adana kebap mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında.

Yüksük Çorbası

Mantı çorbası olarak da bilinen bu enfes çorba, mantı, nar ekşisi, biber salçası ve nane ile birlikte harmanlanarak hazırlanıyor.

Analı Kızlı

Analı kuzulu olarak da bilinen bu yöresel yemek, kıyma ve bulgurun hamur şekline getirilerek içerisine kıyma gibi malzemeler konulması ile elde edilir. Bu top hamurların içerisine misket köfte veya küçük hamur topları da ilave edilerek salça içerisinde pişirilir ve servis edilir.

Bici Bici

Bahar ve yaz aylarında Adana yöresinde sevilerek tüketilen tatlıların başında gelen bici bici, şerbet, nişasta ve pudra şekeri ile rendelenmiş buz karışımından oluşuyor. Serinletici bir tatlı olan bici bici, Adana dışında Akdeniz bölgelerine de yayılmış bir tarif olarak dikkat çekiyor.

Lahmacun

Ünü ülkemiz sınırlarını aşmış olan lahmacun Adana’nın damak çatlatan lezzetlerinden. Diğer yörelere kıyasla daha dolgun bir hamurla hazırlanan lahmacun bol kıyması ile sizi baştan çıkarabilir.

Sarı Burma

“En sevdiğim tatlı baklava” mı dediniz? O zaman siz hiç sarı burma yemediniz. Cevizle hamurun en güzel birlikteliği…

Kırkkat

Şırdan benzeri bir başka sakatat yemeği olan kırkkatın ne olduğu aslında adından da anlaşılabiliyor. Yine bir tür dolma ama hayvanın sarıldığı bölgesi daha kalın olduğu için şırdana nazaran biraz daha sert oluyor.

Kaynar

Bir nevi lohusa şerbeti olan kaynarı kış aylarında hastayken içtiğinizde ‘dipçik gibi’ olabilirsiniz, öyle de şifalıdır. Aklınızın bir köşesinde olsun.

Misis Ayranı

Kebabın yanında en iyi ne gider? Tabii ki ayran! Hele ki böyle krema gibi kıvamlısı olursa…

Kedi Batmaz

Mısır unu, süt kaymağı, ceviz, kaz ciğeri… Bu dördü bir araya gelir de ortaya kötü bir sonuç çıkabilir mi? Bu arada Bolu mutfağında da bu isimde bir yemeğimiz olduğunu hatırlatalım.

Kaz Başı

Kaz demişken kaz başından bahsetmemek olmaz. Her kuzuda sadece 150 gram kadar bulunan özel bir etten yapılan bu yemeğin tadına doyum olmuyor.

İçli Köfte

İçli köftenin sahibi çoktur ama Adana’nınki haşlama oluşuyla diğerlerinden ayrılır.  

Fellah Köftesi

İncecik bulgurun salçalı sos, baharat ve sarımsakla doyumsuz beraberliği… Üzerine de ince kıyılmış maydanozu gezdirince, bir tabak yetmez olur.

Kamhi Çorbası

Bazı yörelerde yapılan keşkeğe benzeyen bu çorba, özel günlerin vazgeçilmez ritüelidir. Dövme buğday ve et kazanda uzun uzun pişirilir. Ortaya çıkan lezzet  tarifsizdir.

gastropulus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir