Everest News

Ut interdum risus felis, eget rhoncus sem aliquam nec. Sed eu congue arcu. Duis ultricies orci nec diam malesuada accumsan. Aliquam pulvinar pulvinar orci, nec ornare ex efficitur ac. Proin quis laoreet quam. Praesent sagittis mollis turpis tempus sodales. Ut efficitur tortor nec condimentum ornare.

Recent Comments

KORONAVİRÜSLE SAVAŞAN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENİR?

Koronavirüs salgınından korunmada etkili olabilecek önlemlerden biri de bağışıklık sistemini güçlü tutmak. Güçlü bağışıklık için dengeli ve yeterli beslenmeyi ihmal etmemek gerekiyor.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yaşam tarzınız çok önemlidir. Hareketsiz bir yaşam, sigara, uyku düzensizliği ve stres bağışıklık sistemini zayıf düşürmekte oldukça etkilidir. Bağışıklık güçlendirici beslenme önce dengeli beslenme ile başlar. 4 besin grubundan yeterli derecede beslenilmelidir. Süt ve ürünleri, et grubu, sebze-meyve grubu ve tahıllar dengeli beslenme için çok önemlidir. Özellikle rengarenk çeşitli sebze ve meyveler çeşitli antioksidan ve lif içerikleri nedeniyle kıymetli. Soğan, sarımsak, lahana, turp, brokoli, nar, portakal, avokado başta olmak üzere tüm sebze meyvelere beslenme programınızda çeşitli olmak üzere yer vermelisiniz. Sebze ve meyvelerin bağırsaklarımızdaki yararlı bakteriler olan probiyotiklerin çoğalmasına yardımcı olması özelliği de savunma sistemimizi güçlendirir. Karbonhidrat olarak basit yani sofra şekeri ve şekerle yapılan yiyeceklere ihtiyacımız olmadığı gibi bağışıklık sistemimizi de baskılar. Dolayısıyla kompleks karbonhidrat yani rafine edilmemiş, kepekli, kabuklu tahıllar tercih etmeliyiz. Örneğin tam buğday ekmeği, yulaf ve bulgur. Protein alımınızı yeterli düzeyde tutmalısınız. Et, tavuk, balık, hindi, yumurta, süt ürünleri, bakliyatlar protein içerir. Ayrıca bu grupta çinko minerali direncimizi arttırmamızda yardımcı olur. Omega 3 yağ asitleri de bağışıklık sistemimizi güçlendirmede önemli rol oynar. Başta balık olmak üzere semizotu ve cevizde de bulunur. Balık tüketiminiz ızgara veya fırında olmalıdır.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRMENİN 8 YOLU

1. Çeşitli beslenmeye özen gösterilmeli

2. Şeker ve karbonhidrat tüketimine dikkat edilmeli

3. Protein alımı yeterli seviyede tutulmalı

4. Haftada 3 porsiyon balık tüketilmeli

5. Zerdeçal tüketimi bağışıklık sistemini harekete geçirir

6. Yağlı tohumlar beslenme düzenine eklenmeli

7. D vitaminine dikkat edilmeli

  • Bol su tüketilmeli

KORONAVİRÜSÜ DURDURMAYA YARDIM EDİN

Çok hızlı yayılıma sahip olan koronavirüs de, diğer tüm virüsler gibi özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanları ve kronik hastalığı bulunanları çok daha fazla etkiliyor. Bu nedenle, beslenme kadar evde kalmak ve hijyen kurallarına dikkat etmek de şüphesiz çok büyük önem taşıyor.

Yapılması gerekenler

Ellerinizi düzenli olarak 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkamak veya alkol bazlı sıvıyla ovalamak.

Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı tek kullanımlık mendille ya da dirseğiniz içi ile örtmek. Kendisini iyi hissetmeyen kişilerle yakın temastan (1 meter) kaçınmak. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, evde kalıp kendinizi diğer kişilerden ayrı tutmak.

BESLENME VE HİJYEN KURALLARINA UYUN

Alışveriş merkezleri, toplu taşıma gibi kalabalık ortamlarda mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Et ve yumurta gibi hayvansal gıdalar iyice pişirilmelidir. Hasta kişilerin mümkünse kalabalık yerlere gitmemesi, eğer gitmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnun kapatılması, mümkünse tıbbi maske kullanılmalıdır. Özellikle hasta kişi ve çevresi ile temastan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır. Sağlıklı beslenilmeli ve yeterince uyku uyumaya özen gösterilerek, bağışıklık sistemi güçlü tutulmalıdır. Hazır gıdalardan uzak durularak, doğal ve taze besin tüketimi ile yararlı bakteriler içeren ev yoğurdu gibi besinlerin tüketimi artırılmalıdır. Tuzlu ılık su ile boğaz gargarası yapılmalıdır. Bol ılık su tüketimi virüsün yerleşmesini engelleyebilir. Hastalık belirtileri olan yüksek ateş, kuru öksürük, kas ve eklem ağrıları, solunum zorluğu gibi belirtiler başladığı zaman vakit kaybetmeden ve maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

gastropulus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir