Everest News

Ut interdum risus felis, eget rhoncus sem aliquam nec. Sed eu congue arcu. Duis ultricies orci nec diam malesuada accumsan. Aliquam pulvinar pulvinar orci, nec ornare ex efficitur ac. Proin quis laoreet quam. Praesent sagittis mollis turpis tempus sodales. Ut efficitur tortor nec condimentum ornare.

Recent Comments

HATAY’A DEĞER KATACAK ORGANİZASYON: EXPO 2021’İ HATAY ÜSTLENDİ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın girişimleri ile Avustralya ve Çin gibi ülkelerin şehirleriyle yarışan Hatay, rakiplerini geride bırakıp büyük bir başarıya imza attı. Almanya’nın Dortmund şehrinde Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği Genel Kurulunda, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın yaptığı son sunumun ardından 2021’de düzenlenecek EXPO’nun Hatay’a verilmesi kararlaştırıldı.

DEV FUAR İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Yaklaşık, Bir milyondan fazla turistin gelmesi beklenilen organizasyonun çalışmaları, Antakya Defne ve Arsuz İskenderun bölgelerinde tüm hızıyla devam ediyor. Hatay’ın köklü bir tarihe sahip olması ve birçok medeniyetlerin burada yaşamış olmasından kaynaklı, tarih zenginliğini ve medeniyetlerin ayak izlerini göstermek,bu uygarlıklara ait kalıntıların bir hazine olduğunu ve bu hazinenin tüm ülkelerle paylaşılması bölge açısından önem taşımaktadır. Bu doğrultuda “Expo 2021 Hatay”, bölge için büyük bir önem arz ediyor.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 2021 yılında kentte gerçekleşecek

EXPO ile ilgili de düşüncelerini ve çalışmalar hakkında dergimize bilgiler verdi.  Organizasyonun ertelenip ertelenmeyeceğim dair kendilerine resmî bir açıklamanın yapılmadığını ifade eden Lütfü Savaş, “Hatay’a değer katacak ve geleceğe umutla bakmamıza vesile olacak EXPO 2021 organizasyonuna hazırlanıyoruz. Bu tarihi fırsatı en iyi şekilde değerlendirip 2021’ e kadar gerekli tüm hazırlıklarımızı tamamlayarak hem şehrimizi hem de ülkemizi en iyi şekilde dünyaya tanıtmak istiyoruz. ‘Medeniyetler Bahçesi’ teması ile gerçekleştirilecek olan fuarın hem ilimizin hem de ülkemizin ekonomisine büyük katkı sağlayacağına yürekten inanıyoruz.  Fuar alanımızı, kentimizin köklü tarihini, kültürel zenginliklerini, gastronomisini ve tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğini ve yöresel ürün çeşitliliğini tüm dünyayla paylaşılacak şekilde tasarlamaktayız. İlimize kalıcı bir eser bırakma gayesiyle inşa edeceğimiz bu alan içerisinde gastronomi köyü, botanik bahçesi, yöresel ürün tanıtım ve pazarlama stantlarımız, tıbbi ve aromatik bitki bahçelerimiz ve fidanlıklarımız yer alacak” dedi.

BEREKETLİ TOPRAKLARIN PROJESİ: DOĞAL YAŞAM VE ÜRETİM ÇİFTLİKLERİ

Tarımda verimliliğin artması ve kırsal kalkınmanın sürdürülebilir hale gelmesi için çalışmalarına devam eden Hatay Büyükşehir Belediyesi, bu konuda hayata geçirdiği projelerin karşılığını almaya devam ediyor. Büyükşehir tarafından 2018 yılında hayata geçirilen Doğal Yaşam ve Üretim Çiftlikleri projesi kapsamında vatandaşlar tarafından 5 yıllığına bedelsiz olarak Büyükşehir’e verilen 60 dönümlük arazide toprakla buluşturulan buğdaylar hem Hatay’ın hem de Türkiye’nin örnek projesi olarak dikkatleri çekiyor.

Hatay’a özgü ali bayır, karakılçık ve kılçıksız buğdaylarını bu 60 dönümlük arazide toprakla buluşturan, onların hasadını gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, amaçlarının vatandaşların GDO’suz, sağlıklı ve organik ürünler tüketmesini sağlamak olduğunu ifade etti. Başkan Savaş ayrıca buğdayların ekiminden hasadına, arazinin bakımına kadar tüm çalışmalarını eski zamanlarda olduğu gibi imece usulüyle yaptıklarını belirtti. Gelecek nesillerin ata tohumlarıyla beslenerek sağlıklı ürünler tüketmesini istediklerini ve bununla birlikte üreticiye destek olmayı da amaçladıklarını ifade eden Başkan Savaş, “Yerel kalkınmaya destek olmaya ve hem üreticimizi hem de tüketicimizi korumaya devam edeceğiz. Biz istiyoruz ki vatandaşlarımız sağlıklı ve organik ürünler tüketsin. Aynı zamanda CHP’li diğer büyükşehir belediyeler ile birlikte ortak hareket ederek çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Her şehir verimli topraklarında üretilen ürünleri kooperatifler aracılığıyla diğer şehirlere ve oradaki vatandaşlara ulaştıracak ve böylelikle hem tarımda kalkınma sağlanacak hem tüketici kazanacak” dedi.

KADIN ELİNİN DEĞDİĞİ PROJE: HATAY’IN ÇİÇEKLERİ ÇİFTÇİNİN EKMEĞİ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kadınların üretimde daha fazla rol alması için büyük çaba harcıyor.

Bu amaç doğrultusunda çalışmalarını yürüten Başkan Savaş, ‘Hatay’ın Çiçekleri Çiftçinin Ekmeği’ projesini hayata geçirerek 250 kadın çiftçinin üretimine katkı sundu. Büyükşehir’in hem bu projesi hem de diğer tarımsal faaliyetleri hakkında bilgi veren Başkan Savaş, “Hatay’ın Çiçekleri Çiftçinin Ekmeği’ projemizi hayata geçirerek 250 kadın çiftçimizin üretimine destek olduk. Bugün, 250 çiftçimizin seralarında hem Hatay’ın cadde ve sokaklarında kullanılacak bitkiler hem de çiftçilerimizin üretmek istediği diğer ürünler yetiştirilmektedir. Şehrinizin tarım potansiyelinin farkındalığı ile hareket ediyoruz. Bu kapsamda kentimizde 869 bin 884 adet fidan dağıtımı gerçekleştirerek toplamda 34 bin 795 dönüm araziyi ağaçlandırdık. Yayladağı’nda yaşayan hemşehrilerimizin topraklarını terk etmemesi ve kendi topraklarında üretime katılması için 2 milyon lira karşılığında 700 dönüm araziye yetecek kadar çilek fidesi alıp hemşehrilerimize dağıttı. Büyükbaş hayvancılık ve arıcılıkla uğraşan vatandaşlarımız için projelerimizi hayata geçirdik. Tırnak kesme makinemiz ile büyükbaş hayvanların tırnak bakımlarını yapıyor ve böylelikle üreticilerimizin daha yüksek verim elde etmesini sağlıyoruz” dedi.

COVID-19 SALGININA KARŞI ÖNCELİK HİJYEN VE DEZENFEKSİYON

Hatay Büyükşehir Belediyesi, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ile tümbirimleriyle ortak hareket ediyor. Büyükşehir ekipleri, enfeksiyon hastalıkları uzmanı olan Başkan Doç. Dr. Lütfü Savaş’ınverdiği talimatlar doğrultusunda hastalığın Türkiye’de ilk görülmesinden itibaren çalışmalarını bilimsel yöntemlerle sürdürüyor. Vatandaşların sağlığını ön planda tutan ve çalışmalarını bu yönde sürdüren Büyükşehir ekipleri, dezenfeksiyon ve sterilizasyon çalışmalarıyla öne çıkıyor. Büyükşehir ekipleri, salgının Türkiye’de görülmesiyle birlikte il genelindeki tüm kamusal alanlarda, kamu kurum ve kuruluşlarında, toplu taşıma ve resmi kurum araçlarında dezenfeksiyon çalışmalarını büyük titizlikle yürütüyor.

DESTEK EĞİTİMLERİ

Başkan Savaş, Kovıd – 19 dolayısı ile okula gidemeyen öğrencileri de ihmal etmedi. Öğrencilere yönelik destek eğitim kursları açan Başkan Savaş, deneyimli branş hocaları ve rehber öğretmeni eşliğinde “Uzaktan Eğitim WhatsApp Grupları” hafta içi 09.00-16.00 saatleri arasında 12. sınıf öğrencileri ile lise mezunlarına TYT-AYT dersleri ve 8. sınıf öğrencilerine LGS’ye yönelik interaktif eğitimler veriyor.

HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE DOÇ.DR.LÜTFÜ SAVAŞ

23 Mart 1965 tarihinde Antakya’da doğan Doç. Dr. Lütfü Savaş, çocukluk ve gençlik yıllarını Antakya’nın Havuzlar Mahallesi’nde geçirdi.1990 yılında Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Türkiye’nin çeşitli illerinde Doktorluk görevinde bulundu. Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kuruluşunda görev aldı. Eski Devlet Hastanesinin Mustafa Kemal Üniversitesi’ne kazandırılması ve Araştırma Hastanesinin açılmasında başhekim yardımcılığı görevi yaptı. 2007 yılında Doçent oldu. 2006-2008 döneminde Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Danışmanlığı görevinde bulundu.

gastropulus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir