Everest News

Ut interdum risus felis, eget rhoncus sem aliquam nec. Sed eu congue arcu. Duis ultricies orci nec diam malesuada accumsan. Aliquam pulvinar pulvinar orci, nec ornare ex efficitur ac. Proin quis laoreet quam. Praesent sagittis mollis turpis tempus sodales. Ut efficitur tortor nec condimentum ornare.

Recent Comments

Gıda alışverişi yaparken tüketici nelere dikkat etmeli?

Covid 19 salgını, çoğu sektörde oluğu gibi gastronomi sektörüne de ağır bir darbe vurdu. Sosyal hayatımızı, beslenme düzenimizi derinden etkiledi. Evde kalın uyarıları virüsten korunmak için önemli fakat temel ihtiyaçlarımız nedeniyle ister istemez dışarıyla bağlantımız kaçınılmaz.

Virüs gıda yolu ile bulaşmasa da gıdanın hazırlanması, ulaştırılması, en önemlisi tüketiciye teslim edilmesi, insandan insana bulaşma riskini beraberinde getiriyor. Tüketicinin titizliği, gıda işletmelerinin de hijyen konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri bu süreçte çok önemli. Peki temel ihtiyaçlarımızdan olan gıda alışverişi yaparken tüketici nelere dikkat etmeli? Müşterinin el hijyeni korumak için market girişlerine alkol bazlı antiseptik solüsyon konulması yararlı olacaktır. Ürünler gözle seçilmeli, sonra alınmalıdır. Alışveriş sırasında aynı reyonda başka bir kişi var ise, o kişi ile arada 2 metrelik mesafe koymak alacağımız tedbirler arasında oldukça önemli. Aynı raftan aynı anda alışveriş yapılmamalı. Ürünlerin konulduğu tezgâhın temiz ve hijyenik olmasının sağlanması marketin temel görevlerinden birisi olmalı. Kasa çalışanlarının eldiven yerine ellerini her alışveriş sonrası temizlemesi, ağza, buruna ve göze temas ettirilmemesi doğru bir uygulamadır. Sebze ve meyveleri hijyen koşullarına uygun olarak yıkamak veya sirkeli suda bekletmek önemlidir. Dışarıdan gelen alışveriş torbası ve benzeri paketleri eve girer girmez hiçbir yere temas ettirilmeden mutfak balkonunda bir köşeye konulması ve hemen ellerin sabun ve su ile 20 saniye süreyle yıkanması gerekir. Malzemelerle bulaşma riski bir tek ellerin yıkanmayıp göze, buruna ve ağıza temas etmesidir. Vücut direnci bu hastalıktan korunmada en önemli noktalardan biridir. Bu açıdan dengeli beslenme, günlük alınması gereken protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerin yeterli miktarda alınması gerekir. Ayrıca yeterli su alımı, düzenli uyku ve bağırsak florasının korunması da bağışıklık sisteminin ayakta tutulmasında önemlidir.

gastropulus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir